Ara
SohbetList Forum
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Doğru Nefes Alma Neden Önemlidir?           (gösterim sayısı: 555)
(+0) (-0)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[Buse]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.08.2016
İleti Sayısı: 221
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder


11 kere teşekkür edildi.
Konu Tarihi: 03.09.2016- 14:03


Nefes almak doğal ve otomatik bir dürtüdür. Farkında olmasak da nefes alırız. O halde nasıl nefes alınması gerektiğini öğrenmek saçma gelebilir. Ancak alışkanlıklar zaman içinde ve farkında olmadan doğru nefes almayı kişiye unutturabilir! Örneğin doğru nefes almayı önleyen duruşları alışkanlık haline getirdiğimizde kısa nefesler akciğerin maksimum kapasiteyle çalışmasını önleyebilir. Ayrıca yaşadığımız sosyal şartlar sağlığımız ve solunum sistemimiz için tam olarak uygun olmayabilir.

Nefes almak iki nedenle çok önemlidir:
- vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar
- vücuttan atılması gereken atık ve toksinlerden kurtulma yoludur.

Oksijen vücudun ana ihtiyacıdır: iç organların bezlerin sinir sistemi ve beynin çalışması için elzemdir. Besin olmadan birkaç hafta su olmadan birkaç gün yaşanabilir ama oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanamaz.

Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijen almazsa zihinsel bulanıklık negatif düşünce depresyon ve ardından işitme ve görme bozuklukları başlar. Yaşlılar ve damar tıkanıklığı olanlar beyinlerine yeterli oksijen gitmediğinden genellikle negatif ve depresif olur. Akut bir dolaşım bozukluğunun kalbe giden oksijeni durdurması kalp krizi beyne giden oksijeni durdurması da beyin kanamasına yol açar. Yetersiz oksijen almanın yaratabileceği rahatsızlık ve hastalıkların listesi uzun: netice olarak oksijen "kaliteli ve sağlıklı" bir yaşam için çok önemli ve gerekli!

Özellikle oturarak çalışan insanların sürekli yorgun hissetmeleri sinirli ve verimsiz olmalarının ana sebeplerinden biri yetersiz oksijendir. Uyku düzenlerinde de sorun yaşarlar ve bu nedenle güne kötü başlarlar. Fasit döngüde bağışıklık sistemleri de zayıflar ve sorunlar artarak devam eder. Doğru nefes almak tüm bu sorunları ortadan kaldırabileceği ve dolayısıyla hayat kalitesiyle paralel olarak başarıyı da artıracağı için önemlidir.

Canlılık ve gençliliğin ana sırlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayacak ve verimlilik sürelerini artıracak; bu arada daha sağlıklı bir cilde de kavuşacaksınız. Kısaca doğru nefes almak gençleşme sürecinizi başlatacaktır.Sponsor
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör NefeS iyi ki doğmuşşşşş RemeDy 2 684 04.06.2016- 22:25
Konu Klasör Nefes Alan Topraklar / Doğu Karadeniz LiLy 1 898 26.05.2016- 13:13
Konu Klasör Neden Esneriz, Esneme Neden Bulaşıcıdır? ArdaEgeTugra 0 760 31.08.2016- 00:17
Konu Klasör Sağlıklı bir şekilde kilo alma fırsatı nullsix 0 1994 12.05.2017- 16:55
Konu Klasör Instagram takipçi ve beğeni satın alma sitesi nullsix 0 2801 02.10.2016- 17:48
Etiketler   Doğru,   Nefes,   Alma,   Neden,   Önemlidir