Ara
SohbetList Forum
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Amerika’da Yaşamak! İşte Sizler İçin Amerika Rehberi           (gösterim sayısı: 440)
(+0) (-0)
Yazan Konu içeriği
boşluk
[selimtas63]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 10.05.2017
İleti Sayısı: 9
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti GönderKonu Tarihi: 27.05.2017- 21:21


Öğrenciler: ABD’ye giden öğrenciler ya ABD’li aileler yanında pansiyoner olarak veya yurtlarda yada ev tutarak yaşamaktadırlar. Üniversite yurtlarında kalan öğrenciler Amerikalı öğrencilerle birlikte kalmaktadırlar. Dil okullarına giden öğrenciler genellikle yurt havasında olmayan adlarına ‘residence’ denilen öğrenci otellerinde kalırlar. Öğrencilerin konaklayacakları yerler Konaklama yeriniz öğrenci gitmeden acentesi veya okulu ayarlamaktadır. Öğrenci olarak Amerika’da daire tutmak oldukça zordur. Çünkü daireler (apartment) Amerika’da sahibinden değil şirketlerden kiraya verilir. Ev sahipleri evlerini şirketlere kiraya verir (Emlak şirketleri) onlarda kiracıya verirler. Okullara veya özel işletmelere ait apart daireler okul nezdinde kısa süreli kiralanabilirler. Amerika’da yabancılara pek ev kiralanmaz. Ancak kalacağınız süre için peşin ödeme yaparsanız bazı ev sahipleri kiralayabileceklerdir.

Ayrıca öğrenciler dilerlerse konaklama ücretlerini aylık taksitler halinde ödeyebilirler. Özellikle New York gibi şehirlerde, konaklama alternatiflerinin çok fazla konforlu veya lüks olmadığını bilmek gerekir. New York gibi büyük şehirlerde daire kiraları semtine göre değişmekle beraber çok yüksektir. Minimum standartlarda bir dairenin kirası 900 USD ‘den başlar.

Öğrenci olmayanlar: Amerika’da genelde ilk giden insanlar evlerini paylaşırlar. Bazı bölgelerde kiraların çok yüksek olduğunda bir evde yaşayan 2-4 kişi görmek mümkündür. Green kartlılar için ev alma şartları çok uygundur Bankalar 10- 20 yıllık düşük faizli konut kredileri vermektedirler. Ev tutmak için emlakçıları gezmeniz veya internetten bakmanız yeterli. Amerika’da Emlakçılar gösterdikleri her ev başına belli bir hizmet bedeli alırlar.

Genellikle depozito bir kira bedeli kadardır. Amerika’da sosyal güvenlik numarası her yerde karşınıza çıkacaktır. Sosyal güvenlik numarası eskiden olduğunun aksine artık öğrencilere verilmemektedir. Dolayısıyla öğrencilerin kendi başlarına daire tutmaları gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Dikkat : Dairenizin bir anahtarı da profesyonel yönetim şirketinde olacaktır. Evde olabilecek tamiratlar için yönetimi arayabilir siz yokken evde tamirat işlerinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Eşya : Evler genellikte belli miktarda eşyalıdır. Eşya almak istediğinizde dilerseniz büyü mağazalar, dilerseniz 2. el eşya satanlardan ve hatta semtlerde kurulan eşya pazarlarından alabilirsiniz.

Elektrik, telefon, su, gaz : Genellikle dairelerin kiralarına su dahildir. Bazı evlerde elektrik, gaz hatta kablo (TV,internet) fiyatın içine dahildir. Evi kiralamadan önce kira fiyatına neler dahil olduğunu öğreniniz. Eğer elektrik bağlatmanız gerekiyorsa nasıl yapacağınız konusunda apartman yönetimi size yardımcı olacaktır.

Vergi : Amerika’da herkes vergi mükellefidir. Buna öğrencilerde dahildir. Geliri olan yada olmayan herkesin senede bir kez vergi formlarını doldurması gerekmektedir. Öğrencilere okul yetkilileri bu konuda yardımcı olacaktır. Green kartlı olanlara, bu formları doldurmayı kesinlikle ihmal etmemeleri ve doğru vergi rakamını ödemeleri tavsiye edilir. Vergi formlarının doldurulmaması, öğrencilerin vizelerinin iptaline, green kartlılarının da green katlarının iptaline kadar gidebilir. Formları [ Bağlantıları görmek için üye ol veya giriş yap ] sitesinden indirebilirsiniz.

Doldurulan formlar her sene en geç 15 Nisan ‘a kadar Federal formlarınızı IRS Center, Philadelphia, PA 19255 adresine posta ile ulaştırılmak zorundadır. Formlar mutlaka imzalı olmalıdır. Zarfın arkasına adresinizi yazmayı unutmayınız.

Her eyaletin vergi sistemi farklıdır . Bulunduğunuz yerin vergi sistemiyle ilgili, öğrenci iseniz okulunuza, green kartlı iseniz muhasebe ofislerine başvurabilirsiniz.

Social Security Number ( sosyalgüvenlik numarası)

Amerika’da herkesin bir sosyal güvenlik numarası bulunması gerekmektedir. Ev kiralarken, araba kiralar veya alırken, bankada hesap açtırırken, ehliyet alırken, öğrenci olarak çalışırken, kredi kartı çıkarırken lazım olacaktır. SSN alabilmek için size en yakın SSN ofisine gitmeniz gerekmektedir. Öğrenciyseniz okulunuz size nerede bulacağınıza dair bilgi verecektir.

SSN almak konusunda da ayrıca eyaletlerin farklı uygulamaları vardır. Son birkaç yılda öğrencilerin SSN almaları daha da zorlaştırılmıştır.

Başvuru için bir form doldurmanız ve yanınızda pasaportunuzla öğrenci iseniz I-20 belgenizi, green kartlı iseniz green kartınızı götürmeniz gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra birkaç hafta içerisinde numarasının yazılı olduğu kart adresinize gelecektir.

Adres değişikliği bildirme

Amerika’da bulunan bütün öğrenci ve greenkart sahiplerinin bulundukları adresi beyanetme zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk Temmuz 2002 yılında açıklanmış olup, bu bildiriye göre adres değişikliğinde bulunan yabancılar yeni adreslerini 10 gün içinde en yakın INS ofisine bildirmek zorundadır. Bunun için [ Bağlantıları görmek için üye ol veya giriş yap ] adresinden formu doldurmanız elden veya direk teslim etmeniz yeterlidir.

Amerika’da öğrenci iken vize uzatma

Vizeler ile ilgili detaylı bilgiyi vize bölümümüzde bulabilirsiniz.

Amerika’da öğrenci olabilmek için tam zamanlı eğitim almak gerekmektedir. Dil okuluna gidiyorsanız en az 18 saat eğitim almalı üniversiteye gidiyorsanız dönem başına en az 3 kredi yüksek lisans yapıyorsanız dönem başına en az 4 kredi almanız gerekmektedir. Tam zamanlı öğrenci olmayan kısa süreli dil eğitimine gidecek kişilere turist vizesi verilebilir ve bu vize ABD’de uzatılamaz.

Öğrenci vizesinin resmi adı F-1 ‘dir ve eğitiminiz müddetince uzatılabilir. Eğer aynı okulda eğitiminizi sürdürecekseniz okulunuz, başka okula kayıt yaptıracaksanız yeni okulunuz I-20 belgenizin üzerinde işlem yapacak ve gerekli bilgileri INS‘ye ulaştıracak böylece vizeniz uzamış olacaktır.

Sağlık Sigortası

Amerika’da mutlaka sağlık sigortanızın bulunması gerekmektedir. Zira J-1 / 2 vizeleri ile gidenler kanuni olarak sigorta yaptırmaya mecbur bırakılmışken F1 vizesi ile (öğrenci) gidenlerin kanunen mecbur tutulmamalarına rağmen bir çok okul sigorta yaptırtmalarını ister. Bunun bir sebebi de sağlık faturalarının çok yüksek olmasıdır. Çok basit bir hastalık için binlerce dolar ödeyebilirsiniz. Türkiye’den çıkmadan önce Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden sigorta yaptırabilirsiniz. Bunun için merkezlerimizi arayınız.

Öğrenci sigortası: Sigorta şirketleri yıllardır öğrencilerin taleplerine ve yaşadıklarına bakarak özel kapsamlı öğrenci sigortaları geliştirmişlerdir. Örneğin bunlardan bir tanesinin; anlaşmalı kuruluşlarda ücret ödemeden sağlık hizmeti alma, herhangi bir şekilde hukuk hizmetlerine ihtiyacınız olduğunda avukatınıza nakit ödeme, veya nakit kefalet ödeme, bagaj kaybolması gibi durumları ve daha bir çok alanı kapsayan hizmetleri vardır.

Ehliyet & Araba

Amerika’da araba satın almak ve kiralamak ve hatta benzin çok ucuzdur. Oldukça güzel bir arabayı günlük 50 USD ‘ye bile kiralayabilirsiniz. Bir depo benzin 15 USD civarındadır. 2. el masrafsız bir arabanın fiyatı ise 3.000 ‘den başlar.

Türkiye’den aldığınız ehliyet Amerika’da 2 ay kadar geçerli olacaktır. Ancak Türkiye’den gitmeden Turing Otomobil Kurumundan kendi ehliyetinizi götürüp Uluslar arası Sürücü Belgesi almışsanız, bu ehliyetinizle 1 yıl Amerika’da araba kullanabilirsiniz.

Ancak daha uzun kalacaksanız bulunduğunuz eyaletin ehliyetini alabilirsiniz. Bunun için bulunduğuz şehrin Motorlu Araçlar İdaresine başvurarak form doldurmanız gerekir. Sınav bilgisayar üzerinde yapılır. Yazılı sınavdan sonra bir de direksiyon sınavı yapılacaktır. Yazılıyı geçip direksiyonu geçemezseniz geçici süre için verilen acemi sürücü ehliyeti alabilirsiniz. Acemi sürücü ehliyetine sahip olanlar yanlarında birisi olamadan araba kullanamazlar. Bu ehliyet ancak 6 ay geçerli olup bu sürede normal ehliyetinizi almanız gerekir.

Kasko

Amerika’da kasko oldukça pahalıdır. Eski arabaların, ehliyeti Türkiye ehliyeti olanların, yaşı 24’ten düşük olanların ve arabanın motor hacmine göre fiyatlar artabilir. Günlük 50 USD’ye kiraladınız bir aracın günlük sigortası yine 50 USD olabilir. Araba almadan önce sigorta şirketleriyle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Arabanızı aldıktan sonra kaskosunu yaptırıp, arabanızı 30 gün içinde araba muayene istasyonlarına götürmeniz gerekir. Motorlu taşıtlar ofislerinden size en yakın muayene istasyonunu öğrenebilirsiniz.

Park

Amerika’da park cezaları çok yüksektir. Ve size haber verilmeden aracınıza ceza yazıp evinize makbuzunuzu gönderebilirler. Cezayı ödemezseniz size kendinizi savunmak için mahkemeye çıkma imkanı verilmektedir. Mahkeme çıktığınızda ceza kesen poliste hazır bulunur eğer polis gelmemişse cezanız silinebilir. Ancak yinede hatalı park görülürse makbuzu ödemeniz gerekmektedir.

[url=https://www.usa.gov/green-cards]https://www.usa.gov/green-cards[/url]
[url=https://www.dvlottery.state.gov/]https://www.dvlottery.state.gov/[/url]
[url=https://tr.wikipedia.org/wiki/Ye%C5%9Fil_Kart_(ABD)]https://tr.wikipedia.org/wiki/Ye%C5%9Fil_Kart_(ABD)[/url]
[url=https://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika_Birle%C5%9Fik_Devletleri]https://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika_Birle%C5%9Fik_Devletleri[/url]
[url=http://www.greencard.web.tr/amerikada-yasamak-iste-sizler-icin-amerika-rehberi/]http://www.greencard.web.tr/amerikada-yasamak-iste-sizler-icin-amerika-rehberi/[/url]Sponsor
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör BİR UMUTTUR YAŞAMAK..! Askolik 0 443 31.05.2016- 10:46
Konu Klasör BİR UMUTTUR YAŞAMAK. . ! Askolik 0 484 03.06.2016- 11:54
Konu Klasör BİR UMUTTUR YAŞAMAK..! Askolik 0 380 03.06.2016- 12:30
Konu Klasör Unutulmuyor İşte Buse 0 329 30.08.2016- 10:58
Konu Klasör İŞTE YAĞMURUN OLUŞMASI! Buse 0 387 03.09.2016- 13:59
Etiketler   Amerika’da,   Yaşamak,   İşte,   Sizler,   İçin,   Rehberi